Krmení

SENO

Musí být hlavní složkou stravy králíka ze dvou důvodů:

 

  • vláknina, která je v senu obsažená, podporuje peristaltiku střev a udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu. Tato vláknina je pro králíčka životně důležitá (mj. napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně)

  • králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky. Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena.

Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože je to směs různých druhů lučních trav a bylin.

 

VODA

Voda musí být každý den měněna. Vodu podáváme čistou a pokojové teploty. Z tohoto důvodu je v kleci vhodnější napáječka.

 

GRANULOVANÉ KRMIVO

U mladých králíků do cca 6. měsíce je doporučeno podávat NEOMEZENÉ množství junior granulí. Mezi 6.-7. měsícem je pak třeba přejít na dospělácké granule a denní dávku pozvolna snižovat. Okolo 7. měsíce, kdy je králík považován za dospělého, je vhodné denní dávku snížit tak, aby granule netvořily hlavní součást stravy, ale pouze doplněk.

Tento typ krmiva není pro dospělého králíka podstatný, a proto ho můžeme z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by ušák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce).

Granule s kokcidiostatiky

Jsou to velmi levné výkrmové granule, které se většinou prodávají na váhu. Těmito granulemi NIKDY NEKRMÍME!!! Obsahují antibiotika (kokcidiostatika), která mají u výkrmových králíků zabraňovat vzniku kokcidiózy. Ovšem aby fungovala, tak by musel být králík krmen výhradně jimi a ničím jiným, protože jinak mají účinek opačný – kokcidie si na léčivo zvyknou a snáze se přemnoží. Protože ale budou na léčivo zvyklé, bude se kokcidióza hůř léčit. Dlouhodobé podávání těchto granulí rovněž narušuje střevní mikroflóru. Od krmení by nás taky měla odradit nízká pořizovací cena granulí, které vypovídá o jejich “kvalitě” – jsou určeny pro králíky, kterým bohužel nebude dopřán život delší než pár měsíců, a proto neobsahují potřebné živiny pro naše gaučové králíky, u kterých si přejeme, aby žili co nejdéle.

ZELENINA

 

Zelenina je pro králíčka důležitá, protože mu dodává minerální látky, vitamíny a vlákninu, které by normálně našel v luční trávě, bylinách apod. Pokud nemáme možnost králíka krmit pro něj přirozenou stravou = čerstvou luční trávou, je zelenina tou nejvhodnější náhražkou.

Dáváme pozor, aby se zelenina nezapařila (např. V igelitu v teple se snadno zapaří a králík se může nadmout a umřít) a v ideálním případě ji uchováváme v lednici (v lednici je chladno a zelenina se nezapaří). Před podáváním zeleninu dobře omyjeme pod tekoucí vodou. V žádném případě ji nedáváme přímo z lednice, ale necháme ji odležet na pokojovou teplotu, neboť po požití studené zeleniny by králík mohl dostat průjem. Dáme si dobrý pozor, aby zeleninanebyla shnilá nebo plesnivá!

 

Při podávání zeleniny musíme dodržovat několik základních pravidel:

  1. zeleninu podáváme králíkům v rozumném množství (i vhodná zelenina může ve velkých dávkách způsobit zažívací obtíže)

  2. na všechny druhy zelí a listové zeleniny velice opatrně zvykáme, protože už v malém množství může způsobit nadmutí a případný následný úhyn zvířete

  3. pokud podáváme třeba listy kukuřice, tak nesmí být postříkaná! Totéž platí i pro zbytek hospodářských plodin.

  4. Některé druhy zeleniny mohou způsobit kvašení v žaludku a ve střevech, a proto mohou králíčky s citlivějším zažíváním nadýmat. Tyto druhy navíc obsahují kyselinu šťavelovou (více viz pod tabulkou zeleniny). Jsou to všechny druhy zelí, brokolice, kedluben (i jeho listy), kapusta a špenát.

  5. Pokud je králíček náchylnější na nadmutí nebo mívá střevní potíže, nadýmající druhy zeleniny mu nepodáváme vůbec.

  6. U králíčků, kterým nezpůsobují trávicí problémy, je vhodné podávat výše zmíněné nadýmavé druhy jen 2x týdně v malém množství jako doplněk (obsahují vitamín A) k jiným druhům zeleniny.

  7. Ze salátu vždy odstraníme vrchní listy a stonek kvůli vyššímu obsahu nitrátů a kedlubnu oloupeme.

  8. Riziko nadmutí se zvyšuje, pokud není králíčkovi dopřán dostatek pohybu (činnost střev je zpomalena).

Nevhodná zelenina

Druh zeleniny

Poznámka

brambory

Nevhodné, neboť jsou příliš škrobnaté.

cibule

Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu králíka.

česnek

Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu králíka.

feferonky

 

luštěniny

Čočka může čerstvém stavu nadýmat.

Čerstvé fazole jsou jedovaté.

Hrachové lusky bývaji v menším množství snášeny dobře.

pórek

 

rebarbora

Vysoký obsah kyseliny šťavelové, lehce jedovatá.

 

 

OVOCE

Pro králíka je ovoce jako bonbony pro člověka - obsahuje hodně cukru, a proto by mělo sloužit pouze jako pamlsek, neboť vysoký obsah cukru podporuje vznik cukrovky. Králíčci, kteří maji nadváhu, by ho (alespoň po dobu diety) neměli dostávat vůbec.

 

Z ovoce je vhodné odstranit pecky a jádra.

 

V žádném případě nepodáváme slupky od pomerančů, mandarinek atp. Jsou totiž většinou ošetřeny chemickými přípravky na bázi silic, které se nesmyjí ani pod horkou vodou.

U melounu odkrojíme svrchní tmavě zelenou slupku. Světle zelenou dužinu pod slupkou králíci mohou.

 

 

Zdroj : https://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni